Eureka ITEA-2 8. çağrı kapsamında gerçekleştirilen, Ar-Ge faaliyetleri üç yıl boyunca, içlerinde üniversiteler, araştırma merkezleri ve şirketlerin de bulunduğu dört farklı ülkede kurulu yirmi bir farklı kuruluş tarafından yürütülen Fuse-it projesinin Gazi Teknopark uygulama gösterimi, Forte Arge liderliğinde Gazi Teknopark'ta yapıldı. 5-6 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen gösterimde özellikle projenin Türk ortaklarından Forte Arge tarafından geliştirilen AKİK yazılımı izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Fuse-it projesi kapsamında Forte Arge tarafından, savunma, enerji santrali, hastane, teknopark gibi Kritik Saha ve Tesisler için geliştirilen Akıllı İzleme Kontrol Sistemi AKİK, kritik tesislerin enerji, tesisat, bilişim, otomasyon, ağ ve güvenlik alanlarına ilişkin tüm ihtiyaçları kapsamakta. Algılayıcı seviyesinden kullanıcı ara yüzü seviyesine kadar tüm süreçleri ele alan AKİK, yöneticilere tesislere ait canlı verileri online olarak takip edebilme imkanı sunuyor. Yazılım, tüm parametreleri aynı anda ilişkisel olarak analiz edip, kullanıcıya ihtiyaç duyulan tüm bilgiyi anlık olarak sağlıyor.

Gösterim sırasında Türkiye’de ilk olarak Gazi Teknoparkta kurulan güneş santrallerinin sistemle bağlantılı olarak kontrol ve idaresi, tesiste yer alan tüm kuruluşların elektrik sayaçlarının ayrı ayır okunup raporlanıyor olması, tesisin genelinde kurulu kameralardan ve diğer tüm sensörlerden gelen verilerin herhangi bir kuruluma ihtiyaç kalmaksızın online olarak izlenebilmesi, elde edilen verilen birbirleriyle bağlantılı olarak işlenerek yöneticilere olası güvenlik ihlalleri, yangın, su baskını gibi tehlikelerin ortaya çıkma ihtimali gibi bilgileri anında iletiyor olması dikkat çekti.